Jaki papier do drukarki wybrać?

Papier do drukarek

Wybierając papier do drukarek codziennego użytku musimy mieć świadomość tego, że przyjdzie nam zmagać się z pewnymi dylematami.

Jeden z najbardziej istotnych związany jest z tym, czy wybrać papier powlekany, czy też niepowlekany. Oczywiście, zdecydowana większość rozwiązań stosowanych na co dzień jest niepowlekana, co oznacza w praktyce, że papier taki nie posiada specjalnej powłoki zwiększającej jego wytrzymałość i zmniejszającej przeźroczystość. Papier powlekany ma jednak przynajmniej kilka zalet, nad którymi warto się zastanowić. Warto podkreślić choćby to, że jest w stanie idealnie odwzorowywać kolory, a do tego umożliwia uzyskanie lepszego kontrastu. Jest też niezawodny, gdy myślimy o drukowaniu fotografii. Oczywiście, papiery tego typu różnią się między sobą, jeszcze przed zakupem dobrze wiec upewnić się, czy mamy do czynienia z papierem jedno-, czy też dwustronnym. Ten drugi może być uznawany za bardziej atrakcyjny, zapewnia bowiem ekonomiczny druk.

Inny dylemat wiąże się z tym, czy zdecydować się na papier z połyskiem, czy też bez niego. Tu sytuacja wydaje się bardziej skomplikowana niż początkowo można byłoby sądzić, w sprzedaży dostępny jest bowiem nie tylko papier matowy, ale również półmatowy, z lekkim, a wreszcie również z wysokim połyskiem. Po raz kolejny kluczowe znaczenie ma efekt, jaki chce się osiągnąć, choć w przypadku kolorowych zdjęć nie ulega wątpliwości, że papier z połyskiem daje zdecydowanie lepsze rezultaty. Jeśli myślimy o kolorowym druku laserowym, najlepszym rozwiązaniem wydaje się tak zwany papier satynowany. Nie bez znaczenia jest również formacja papieru i tu warto pamiętać, że za dobre uważa się takie rozwiązanie, dla którego charakterystyczne są rozprowadzone równomiernie włókna. Podczas wybierania papieru niełatwo to sprawdzić, już mając jedną kartkę w ręku można jednak dostrzec istotne różnice.