O czym pamiętać wybierając papier do drukarki atramentowej?

Papier do drukarki atramentowej

Tym, co ma decydujący wpływ na jakość w atramentowej technologii druku jest przede wszystkim jakość samej drukarki. Nie powinniśmy jednak zapominać i o tym, jak ważny jest tusz oraz papier. O ile jednak na jakość drukarki i tuszu zazwyczaj zwracamy uwagę, o tyle niewiele osób ma świadomość tego, że jedynie odpowiedni dobór papieru jest w stanie zagwarantować taką jakość druku, na której uzyskanie rzeczywiście pozwala nasz sprzęt.

Same drukarki atramentowe są wybierane przede wszystkim dlatego, że nadal charakteryzują się niemożliwymi do zakwestionowania zaletami. Tu warta wspomnienia jest przede wszystkim ich niska cena, nie bez znaczenia wydaje się jednak również możliwość drukowania w kolorze, niewielkie rozmiary, relatywnie niski poziom hałasu, możliwość drukowania w dużej rozdzielczości, a także możliwość drukowania wysokiej jakości zdjęć. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z rozwiązaniami wolnymi od wad, wśród których wymienia się przede wszystkim wysokie ceny oryginalnych materiałów eksploatacyjnych, a także specjalistyczne wymogi odnoszące się do stosowanego przez nas papieru.

Oczywiście, pierwszy problem jest stosunkowo łatwy do rozwiązania, okazuje się jednak, że w drugim przypadku nie może obejść się bez dodatkowych informacji. Tu warto zwrócić uwagę na to, że drukarki atramentowe wykorzystują tak zwane płynne tusze, w tym przede wszystkim tusze barwnikowe oraz pigmentowe. Już choćby dlatego papier wybierany do druku powinien być dopasowany do tuszu, jaki będzie stosowany w jego przypadku.

Technologia druku atramentowego bazuje na wystrzeliwaniu drobnych kropelek tuszu na papier i to właśnie one formułują plamki, których rozmiar jest uzależniony od zdolności absorpcyjnej górnej warstwy papieru. Średnica uformowanej plamki nie może więc przewyższać odległości pomiędzy sąsiednimi dyszami umieszczonymi w głowicy drukującej.