Jakie rodzaje papieru są wykorzystywane w drukarkach atramentowych?
Jeżeli szukamy producenta który w swojej ofercie posiada...
Mówiąc o papierze wykorzystywanym w urządzeniach biurowych warto mieć świadomość tego, że tylko pozornie mamy w jego przypadku do czynienia z zagadnieniem mało skomplikowanym. Tak naprawdę jest to temat długi, zawiły, a niekiedy również kontrowersyjny. Świadczą o tym choćby same rodzaje papierów, wśród których wyróżniamy papiery satynowane, ozdobne, kolorowe, fotograficzne, nawet tak zwaną składankę komputerową. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyne zagadnienie, które wymaga analizy.
Skoro papier nie jest zawsze tym samym, dokonując wyboru konkretnego rozwiązania powinniśmy brać pod uwagę przynajmniej kilka czynników. Trudno wskazać te mniej i bardziej istotne, nie da się jednak ukryć, że na pierwszy plan wysuwa się spodziewany efekt wizualny. Musimy wiedzieć, czego oczekujemy, choć najczęściej mówimy w tym kontekście o wyraźnym wydruku, żywych kolorach, a także o uniknięciu smug, które są konsekwencją rozmazanego tuszu. Wcale nie mniej istotne wydaje się być jednak również przeznaczenie papieru, konieczne jest bowiem określenie, co, w jaki sposób, a w dalszej kolejności również w jakiej ilości mamy zamiar na nim wydrukować. Nie można też zapominać o wzmiankowanych już właściwościach samych urządzeń biurowych oraz o tak zwanym aspekcie ekologicznym, papiery mogą być bowiem produkowane z dość zróżnicowanych surowców.
Papiery kserograficzne często dzielimy na klasy opierając się na kryteriach zaproponowanych przed wielu laty przez firmę Xerox. Oczywiście, powinniśmy mieć świadomość tego, że podział na klasy A, B, C oraz D jest dość umowny. Tu przyjmuje się, że klasa A jest najlepsza, klasa B niewiele jej ustępuje, a klasa C jest najbardziej ekonomiczna, a co za tym idzie – najczęściej wybierana. Niestety, brakuje określenia ścisłych wartości parametrów, które mogłyby wyznaczać przynależność papieru do danej klasy. Osoby szczególnie wymagające nie powinny więc ograniczać się do klas papieru analizując przede wszystkim jego rzeczywiste właściwości.